20.1 C
Galați
29 aprilie, 2024

Cupa României – sferturi: Universitatea Cluj a eliminat echipa FC Hermannstadt, scor 1-0

3 apr 2024

Echipa Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a dispus miercuri seara, pe teren propriu, la limită, scor 1-0, de FC Hermannstadt.

Pe Cluj Arena, gazdele au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 33, când Dan Nistor a trimis în bară cu un şut de la distanţă. După opt minute a venit şi replica sibienilor, care au avut şi ei o bară, la lovitura de cap a lui Ngoma.

Clujenii au reuşit să înscrie totuşi golul calificării în semifinale: portarul sibian Căbuz a respins lovitura de cap a lui Vali Gheorghe, iar Federico Anselmo a profitat.

Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, unde va înfrunta învingătoarea dintre Universitatea Craiova şi Oţelul Galaţi.