Galați
29 aprilie, 2024

Superliga – play-out: Oţelul Galaţi – Dinamo 1-0, în etapa a treia

luni, 22:23

Echipa Oţelul Galaţi a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Dinamo Bucureşti, în etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost ratată de gazde, în minutul 32. Maciel a şutat din careu şi Golubovic s-a opus, balonul a ajuns tot la Maciel, care a şutat din nou, însă portarul lui Dinamo a avut o a doua intervenţie salutară, respingând până la Samuel Teles, care a trimis peste poartă dintr-o poziţie foarte bună. Golubovic a mai avut o intervenţie în minutul 70, la şutul deviat al lui Cisotti, însă gazdele s-au impus la ultima fază a meciului.

Răzvan Tănasă a marcat golul victoriei în minutul 90+3, pe un contraatac purtat în vitezp şi Oţelul, care s-a impus cu 1-0, este pe locul 4 în clasamentul play-out-ului, cu 23 de puncte, în timp ce Dinamo se află pe 9, cu 16 puncte.

OŢELUL: E. Pap – Adăscăliţei (Miguel Silva 46), J. Cisse, Ghiocel (Yabre), Zhelev – Cisotti, Lameira, S. Teles – Maciel (Aly Malle 84), Al. Pop (Rusevic 74), Bodişteanu (R. Tănasă 67). ANTRENOR: Dorinel Munteanu.

DINAMO: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Gnahore, Borduşanu (Amzăr 74) – Milanov (Dani Iglesias 65), Goncalo Gregorio (Selmani 75), Politic (Hakim Abdallah 65). ANTRENOR Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Cisotti 44, S. Teles 75, Lameira 86 / Moura 21

Arbitri: Szabolcs Kovacs – Ferencz Tunyogi, Adrian Vornicu – George Cătălin Găman

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Marius Marchidanu

Observator: Eduard Dumitrescu