Astăzi, 23 martie, efective ale Grupării de Jandarmi Mobile „Tomis” Constanța și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și siguranța publică la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Slobozia și Oțelul Galați, programat la ora 20:30 pe Stadionul „1 Mai” din Slobozia.
Măsurile vizează siguranța deplasării suporterilor la și de la stadion, precum și pe durata desfășurării meciului, jandarmii aflându-se în apropierea arenei sportive.
Spectatorii sunt sfătuiți:
să vină din timp la stadion, de la ora 18:30, pentru a evita aglomerația;
să respecte indicațiile jandarmilor și să evite conflictele;
să anunțe forțele de ordine dacă observă fapte antisociale;
părinții să supravegheze copiii cu atenție sporită.
Persoanele aflate sub interdicția participării la meciuri nu au voie să intre în stadion, aceasta constituind infracțiune conform Legii nr. 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței la competiții sportive.
De asemenea, nu este permisă introducerea băuturilor alcoolice, a materialelor pirotehnice sau a altor obiecte periculoase, iar afișarea mesajelor care incită la ură sau discriminare este strict interzisă.