8 C
Galați
19 martie, 2026

Captură de droguri aduse din Spania, destinate chiar elevilor! Traficantul a fost arestat | Jurnal de Vrancea – Stiri din Vrancea si Focsani

Un bărbat de 37 de ani a fost prins în flagrant de polițiștii antidrog din Galați, după ce a ridicat un colet suspect venit tocmai din Spania. În interior, anchetatorii au descoperit 1,8 kilograme de canabis, droguri care urmau să fie vândute inclusiv în rândul tinerilor și elevilor.

Acțiunea a fost organizată de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, împreună cu procurorii DIICOT. Potrivit anchetei, în luna martie 2026, bărbatul ar fi comandat drogurile din Spania și le-ar fi introdus ilegal în țară printr-o firmă de curierat.

Momentul decisiv a avut loc pe 18 martie, când suspectul a fost prins imediat după ce a pus mâna pe coletul cu substanțele interzise, chiar în municipiul Galați.

A doua zi, pe 19 martie, magistrații Tribunalului Galați au decis arestarea preventivă pentru 30 de zile. Bărbatul este cercetat pentru introducere în țară de droguri de risc și trafic de droguri de risc.

Ancheta continuă, iar oamenii legii încearcă să stabilească dacă acesta făcea parte dintr-o rețea mai amplă de distribuție. Conform legii, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței.

Sursa: https://www.jurnaldevrancea.ro/captura-de-droguri-aduse-din-spania-destinate-chiar-elevilor-traficantul-a-fost-arestat/

Ultimă oră

Același autor