Sibienii au avut prim oportunitate în minutul 14. Stancu l-a lansat în atac pe Chițu, iar șutul acestuia a fost apărat cu piciorul de Iustin Popescu.
Același Chițu a mai avut o ocazie în minutul 35. Căpușă i-a centrat excelent lui Chițu în careu, dar nici de data aceasta nu a reușit să îl învingă pe Iustin Popescu.
Patru minute mai târziu, șutul lui Dennis Politic de la marginea careului a fost respins în corner de Iusin Popescu.
Gălățenii au înscris în minutul 45, însă golul nu a fost validat. Luan Campos a marcat, însă reușita nu a fost validată pe motiv de ofsaid.
Oțelul a rămas cu un jucător mai puțin pe teren în prelungirile primei reprize. Ștefan Bană a încasat al doilea galben după un fault tactic și a fost trimis la vestiare.
Al doilea gol anulat al gălățenilor a fost în minutul 51. Zivulic a marcat în urma unei faze fixe, însă și de data aceasta, reușita gălățenilor a fost anulată pe motiv de ofsaid.
Sibienii au deschis scorul în minutul 63, când Chițu a reluat în plasă centrarea lui Chorbadzhiyski.
Gălățenii au mai avut un gol anulat. În minutul 67, reușita lui Campos a fost anulată pentru ofsaid.
Al doilea jucător al gazdelor a fost eliminat în minutul 78. Zivulic a primit roșu direct după intervenția VAR la un fault dur asupra lui Florescu.
FC Hermannstadt a punctat decisiv în minutul 85. Neguț a făcut 2-0 cu un șut superb peste Popescu. La aceeași fază, jucătorii gazdă au mai avut un eliminat. Iacob a primit cartonașul roșu din partea arbitrului.